Okna drewniane czy okna pcv?

Wybór odpowiednich okien może przysporzyć wielu problemów. Z jednej strony okna pcv należą do najpopularniejszych, poza tym wyróżnia je dobra cena, z kolei okna drewniane wyglądają efektowniej i są bardziej wytrzymałe. Mimo, że wielu osobom nadal kojarzą się z białymi ramami z łuszczącą się farbą prawda jest taka, że jedne i drugie mają bardzo zbliżone parametry akustyczne i szczelność.

Okna pcv będą dobrym rozwiązaniem, jeżeli mamy ograniczony budżet, ponieważ są niedrogie, z pewnością przypadną do gustu tym, którzy nie lubią majsterkować – okna drewniane trzeba co jakiś czas odnawiać pokrywając je lakierem i farbą. Plastiki nie wymagają wprawdzie konserwacji ani odświeżania, jednak okres ich żywotności  jest znacznie krótszy niż w przypadku ram z drewna. Mimo, że producenci okien pcv zaliczają wysoką szczelność do ich zalet, warto wiedzieć, że może to zakłócić właściwe działanie systemu wentylacji w pomieszczeniach. Duże znaczenie ma także sam kolor, pamiętajmy, że ciemne ramy będą nagrzewać się dużo szybciej niż białe, co więcej pod wpływem temperatury mogą się odkształcać. Okna drewniane charakteryzują się lepszym współczynnikiem przenikalności cieplnej, są bardziej wytrzymałe i odporne na paczenie. Jeżeli, jednak źle je zabezpieczymy drewno będzie wchłaniać wilgoć, co może doprowadzić do zagrzybienia i zniszczenia ramy. Nie można montować ich przed tynkowaniem.

winergetic_premium_passive_1

Wybierając okna nie warto kierować się wyłącznie estetyką, ale również energooszczędnością. Ponieważ najwięcej ciepła ucieka przez okna i drzwi warto zdecydować się na stolarkę energooszczędną. Dokonując takiego wyboru należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła zapisany symbolem Uw – im jest on niższy, tym lepszymi właściwościami charakteryzuje się okno. W przypadku domów energooszczędnych współczynnik przenikania ciepła całego okna powinien mieć wartość nie większą niż Uw = 1,3 W/(m2K). A dla domów pasywnych jego wartość nie powinna być wyższa niż 0,8 W/(m2K). Dobre parametry izolacji okna zapewnią modele z 3-szybowymi wkładami, w których przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym. W tym wypadku duże znaczenie będzie miała jakość szyb, które powinny posiadać specjalną powłokę zapewniającą optymalny komfort cieplny niezależnie od temperatury i wilgotność powietrza na zewnątrz. Dzięki temu w zimie ciepło emitowane z grzejników i urządzeń domowych będzie odbijać się od okna i nie będzie przenikać na zewnątrz, tylko wróci do wnętrza, co sprawi, że straty ciepła będą mniejsze. Natomiast w lecie szyby zablokują dopływ nadmiaru ciepła z zewnątrz., co spowoduje, że mieszkanie tak szybko się nie nagrzeje, a więc będzie chłodniej. Prawidłowo wykonane okna pasywne posiadają o wiele lepsze parametry cieplne niż standardowe okna 5-cio komorowe, dlatego mimo tego, że są droższe, taka inwestycja z pewnością szybko się zwróci w postaci obniżonych rachunków za energię elektryczną.