Jakie okna kupić – drewniane czy PCV?

Wybór odpowiedniego materiału okien często jest sprawą gustu i samego wykończenia domu. Jednakże nie jest to najlepsza metoda podejmowania decyzji, ponieważ zarówno drewniane jak i te wykonane z tworzywa sztucznego, charakteryzują się innymi warunkami, wentylacją czy nawet ceną. Dlatego zanim ulegnie się pokusie, warto przeanalizować wszelkie wady i zalety.

Okna w drewnianą ramą kojarzą nam się głównie z okresem powojennym. W kamienicach, domach stosowano takie rozwiązanie, ponieważ okna PCV albo były niedostępne, albo zbyt drogie. Dopiero import tego materiału do Polski sprawił, że w blokach coraz częściej widać było białe ramki, zamiast tych drewnianych. Powstała wówczas opinia, że plastik jest fantastic!

Wentylacja grawitacyjna – pierwszy czynnik wyboru

Okazuje się, że zarówno okna plastikowe jak i drewniane mają podobne współczynniki akustyczności czy wytrzymałości. Różnice zaczynają się dopiero w przypadku szczelności – która jest dosyć istotna, bo gwarantuje odpowiednią filtrację powietrza. Taki współczynnik powinien wynosić 0,3 lub więcej.

Estetyczny wygląd jako numer dwa!

Po ustaleniu współczynnika wentylacji, akustyki, warto też przyjrzeć się renowacji okien. Jak wiadomo, plastikowe nie mają wielu wymagań. Co jakiś czas wystarczy wymienić uszczelki, dokładnie umyć ramy. W przypadku drewnianych, należy utrzymać dobry stan lakieru i farby. Przy łuszczeniu się, odpryskach, trzeba zabawić się w odnawianie – skrobanie, ścieranie, malowanie. Dla wielu osób jest to sprawa, która determinuje dalszy wybór. Ale też, okna drewniane są ładniejsze – więc warto pójść krok dalej.

Plastik jest zimny

Okazuje się, że okna PCV są zimniejsze, powodują szybszą utratę ciepła niż w porównaniu do okien drewnianych. Nawet odpowiednia izolacja nie zniweluje różnicy. Dlatego mając duże powierzchnie do ogrzania, domownicy będą szukać różnych metod do oszczędności na cieple – a oknem ucieka spora ilość.

Zobacz też developerskie mieszkania na sprzedaż w Krakowie: kigdeveloper.pl

1 myśl w temacie “Jakie okna kupić – drewniane czy PCV?

  1. na szczescie mam w rodzinie dobrego fachowca, który zapewnia mi dobry montaz okien oraz służy dobra rada

Możliwość komentowania jest wyłączona.